Castleguard Cave – video

CASTLEGUARD CAVE – Výzva pod ľadovcom (1973)

Na nete som narazil na zaujímave video z roku 1973 o objavovaní jaskyne v Kanade.

Pár základných informácií o jaskyni:

Castleguard Cave je vápencová jaskyňa nachádzajúca sa na severnom konci národného parku Banff v Skalistých horách Kanady. S dĺžkou 20 357m (údaj z roku 2007), je to je najdlhšia jaskyňa v Kanade, a piata najhlbšia (-384m).

Jaskyňa sa nachádza hlboko v horách. Rozprestiera sa na chránenom území v národnom parku, kde je zakázaný motorizovaný prístup. Riziko zatopenia vchodu umožňuje výskum len od polovice do neskorej zimy. Takže prístup k jaskyni je možný len na lyžiach (20km) alebo vrtuľníkom. Pocit odľahlosti jaskyne je umocnený tým, že jaskyňa má pozdĺžny charakter s jediným vchodom. Najkratšia vzdialenosť od vchodu k ľadovcovým poliam je 9km. Jaskyniari sú v jaskyni často 4 až 5 dní v doch táboroch.

V severnej časti jaskyne nie je skoro žiadna výzdoba, ale niektoré úseky majú peknú sintrorvú a kvapľovú výzdobu. Nachádzajú sa tu hniezda zriedkavých jaskynných perál Zadné časti jaskyne, sú jedine na svete kde sa ľad do jaskyne natlačil zo spodku povrchového ľadovcového poľa.
Viac info na wikipedia.org (v anglickom jazyku)

Zdroje: 
cavingnews.com
wikipedia.org
youtube.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.